Jak Szczecin sprząta swoje miasto?

Szczecin to piękne miasto. Jednak, aby dostrzec piękno trzeba ogromnego zaangażowania władz, ludzi oraz dobrego sprzętu, żeby utrzymywać w czystości tak dużą aglomerację. W jaki sposób robi to Szczecin?

URZĄD SAM SOBIE NIE PORADZI

Wszyscy nie od dziś wiemy, że urząd miasta musi zająć się czyszczeniem miasta. Niestety sami urzędnicy nie są w stanie tego ogarnąć. To samo dotyczy prezydenta miasta, który nie zatrudni tyle osób do sprzątania całego miasta. Podczas pracy urzędu powołuje się specjalne jednostki, które takim czyszczeniem miasta będzie się zajmować. Odpowiednie wydziały takie jak np. Wydział Gospodarki Komunalnej lub Wydział Ochrony Środowiska.

WYDZIAŁY TO NIE WSZYSTKO, JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE WYDZIELONE DO SPRZĄTANIA

Poza Urzędem i wydziałami, które zajmują się sprzataniem. Miasto Szczecin powołuje spółki czyli takie jednostki organizacyjne, które będą wykonywać na rzecz miasta różne zadania specjalne. Takich jednostek jest bardzo dużo z różnych sfer naszego życia. Przykładem są choćby wszystkie jednostki nauczania, jednostki kulturalne i społeczne. Oczywiście są też jednostki, które zajmują się sprzątaniem miasta. Do takich jednostek zalicza się np. Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie, ZDiTM Szczecin, Miejska Jednostka Obsługi Gospodarczej i inne.

CO SPRZĄTA MIASTO SZCZECIN?

Wydział Gospodarki Komunalnej zajmuje się przede wszystkim utrzymaniem porządku i czystości w mieście, czyści także drogi i pasy ruchu. Wydział Ochrony Środowiska zajmuje się utrzymaniem zieleni w Szczecinie. Ponadto wszystkie jednostki organizacyjne w Szczecinie mają wyznaczone konkretne działania na rzecz sprzątania i utrzymania porządku w mieście oraz ich okolicach. Duży nacisk również jest na ochronę środowiska. Szczecin jako miasto zieleni bardzo mocno inwestuje w zarządzanie zielenią w mieście. Do tego zostałą powołana jednostka, czyli Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie, który zajmuje się zielenią w Szczecinie. Jest jeszcze Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego Szczecin. Zajmuje się czystością i sprzątaniem komunikacji miejskiej w Szczecinie oraz czyszczeniem przystanków, zajezdni oraz pasa drogowego. Porządek w Szczecinie musi być!

Podsumowując w Szczecinie sprzątamy:

 • Niedopałki i drbone śmieci
 • Chodniki i ścieżki rowerowe
 • Trawniki i miejsca zielone
 • Oczyszczanie jezdni
 • Parkingi
 • Oczyszczanie terenów zielonych, parków i skwerów
 • Sprzątanie bieżące przystanków komunikacji oraz koszy przystankowych
 • Usuwanie piasku
 • Usuwanie liści
 • Usuwanie błota, śniegu

Służby porządkowe muszą całorocznie dbać o czyste miasto. W Szczecinie zajmują się tym jednostki oraz miasto oraz podległe im firmy prywatne.

Ponadto do czyszczenia miasta wykorzystują profesjonalny sprzęt głównie jest on właśnością podywkonawców jest to m.in.

 • Samochody dostawcze
 • Pługosyparki chodnikowe
 • Pługosyparki jezdniowe
 • Pełne zagwaratowanie pracownikom odpowiedniego sprzętu do sprzątania miasta

Ciekawym elementem może być wykorzystywanie do czyszczenia miasta mobilnej myjni parowej w Szczecinie, ponieważ jest ona bardzo ekologiczna i potrafi wyczyścić bardzo dużo elementów w mieście, a ponadto nie zajmuje bardzo dużo miejsca więc można spokojnie przemieszczać się z nią po całym mieście. Takie usługi zapewnia firma CLEANFACTORY.

 

PRZETARGI I PODWYKONAWCY

Gdy urząd lub dana jednostka organizacyjna ustali już swój budżet i konkretne działania, które mają na celu czyścić miasto i dbać o jego wygląd oraz całą infrastrutkturę, kolejną opcją jest tworzenie przetargów i zamówień publicznych. Jednostki zlecają prywatnym firmom zadania do wykonania. Z reguły odbywa się na jakiś konkretny przedział czasowy np. umowa obowiązuje na 1 rok. Na samym początku jest informacja o ogłoszeniu przetargu i następnie firmy mają czas na przedstawienie swoich ofert na czyszczenie lub sprzątanie miasta. Po zakończeniu składania ofert, osoby zajmujące się przetargami w urzędzie lub jednosce organizacyjnej wybierają najkorzystniejszą ofertę. Nie zawsze gwarancją wygrania jest cena. Na zwycięstwo w przetargu może się składać profesjonalny sprzęt oraz zabezpieczenie finansowe w razie, gdyby firma nie podołała zadaniu. To jest bardzo ważne przy działaniach na polu publicznym. Po ogłoszeniu wyników podwykonawca i zleceniodawca podpisują umowę i realizują zadania na rzecz miasta.

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY NA TEMAT MYJNI PAROWEJ

Dlaczego nikt nie dba o mycie silnika w samochodzie?

Dlaczego nikt nie dba o mycie silnika w samochodzie?

Dlaczego nikt nie dba o mycie silnika w samochodzie? Dlaczego nikt z nas nie podjemuje się wyzwania czyszczenia silnika w samochodzie, pomysły na czyszczenie w tym artykule. Wiele osób boi się czyścić silnik w swoim samochodzie ze względu na uszkodzenie. Jednak są...

Najważniejsze zalety prania kanap

Najważniejsze zalety prania kanap

Najważniejsze zalety prania kanap Kilka słów o tym jakie są najwazniejsze zalety prania kanap.  Czyszczenie kanapy to nie lada wyzwanie. Bardzo często zdarza się, że zapominamy o czyszczeniu lub po prostu nie mamy czasu. Przedstawiamy Wam listę kilku najważniejszych...